bendruomene baneris tekstas

VAIKAI_300x200.jpgDvikalbis vaikas: ką daryti, kai šeima tam nepritaria

Dvikalbio vaiko auginimas reikalauja laiko, pastangų ir kantrybės. Tai yra darbas, kuriam reikalinga visa įmanoma parama. Tačiau, dažnai, dvikalbius vaikus pasiryžusios auginti šeimos turi išklausyti nemažai kritikos, o kartais susiduria su visišku pasipriešinimu, nepaisant visų galimų mokslinių dvikalbystės naudos įrodymų. Dažnai savo nepasitenkinimą išreiškia vaikų seneliai ar kiti giminaičiai. Tačiau daug sunkiau, kai dvikalbystei nepritaria vaiko tėtis ar mama. Ką daryti tokiose situacijose? Kaip elgtis ir kalbėti su pačiais artimiausiais šeimos nariais, kurie priešinasi jūsų norui auginti dvikalbį vaiką?

Informuokite

Gimus Astos dukrelei Emai, jos anglas vyras išreiškė nepritarimą tam, kad mama kalbėtų su dukra lietuviškai. Tačiau Asta jau buvo mačiusi puikių pavyzdžių savo aplinkoje, kai vaikai lengvai susidorojo su dvikalbyste ir kalbėjo tiek angliškai, tiek lietuviškai. To paties ji norėjo ir savo dukrai. Todėl, pirmiausia, ji pasistengė ramiai paaiškinti savo vyrui, kodėl jai svarbu, kad dukra kalbėtų abiejų tėvų kalbomis. Paaiškinkite sutuoktiniui, kaip jums svarbu, kad vaikas žinotų savo šaknis, o jūsų kalba yra svarbi to dalis. Nenuostabu, kad mes visi didžiuojamės savo kilme ir norime ją perduoti savo vaikams.

Mitai apie dvikalbystę yra viena dažniausių priežasčių, kodėl vienas iš tėvų ar kiti šeimos nariai priešinasi vaikų dvikalbystei. Dažnai dvikalbių vaikų tėvai jaudinasi, kad jie pradžioje negalės susikalbėti su savo vaikais, nes šie geriau mokės mamos kalbą. Taip pat nerimaujama, kad mokykloje vaikai atsiliks nuo klasės draugų, nes maišys dvi kalbas. Dažnai tokiose situacijose užtenka pateikti šiek tiek informacijos iš patikimų šaltinių ir, tam prieštaravęs šeimos narys, pamatys, kad dvikalbystė yra naudinga tiek vaikui, tiek visai šeimai. Supažindinkite sutuoktinį ar šeimos narius su pagrindiniais mitais apie dvikalbystę ir moksliniais įrodymais, kad tie mitai yra visiškai nepagrįsti.

Mokykite

Mes dažnai bijome to, ko nesuprantame. Pavyzdžiui, vyras ar jo šeima baiminasi, kad jie bus palikti nuošalėje, jei jūs visada kalbėsite su vaiku savo kalba. Bet tai yra puiki proga priminti tiek vaiko tėvui, tiek ir jo šeimai, kokį svarbų vaidmenį jie atlieka vaikui augant. Jie yra atsakingi už vaiko kalbėjimą antrąja kalba, todėl turėtų praleisti daug smagių akimirkų, mokydami vaiką kalbos ir kitų svarbių gyvenimo įgūdžių. Be to, galima švelniai pasiūlyti, kad jie iš vaiko gali išmokti ir šiek tiek jūsų kalbos.

Daug tėvų, kurie naudoja dvikalbystės mokymo metodą „vienas asmuo– viena kalba“, gauna daug naudos patys, nes jis padeda išmokti sutuoktinio kalbos. Jei vienas iš tėvų kalba su vaiku tik viena kalba, dažnai jie teigia, kad šio metodo dėka išmoko daug pagrindinių žodžių ir posakių iš kitos kalbos. Tam reikia tik šiek tiek pasistengti ir būti aktyviu vaiko kasdienybėje. Baimę dėl vaiko dvikalbystės jaučiantis vienas iš tėvų greitai nusiramins, kai pastebės, kaip kiekvienas išmoksta abiejų kalbų žodžių be didesnių pastangų.

Geriausias kalbos mokymosi kartu su kūdikiu aspektas yra paprastumas. Tėvai su vaikais kalba paprasta kalba, aiškiais žodžiais ir trumpomis frazėmis, kurios yra kartojamos nuolatos, tikintis, kad jų bus išmokta. Koks gali būti dar lengvesnis ir geresnis būdas suaugusiam lengvai išmokti kitos kalbos? Vaiko dvikalbystė gali duoti daug naudos šeimai, nes abu tėvai išmoks vienas kito kalbos, o tai suteiks tik daugiau artumo. Jūs visiškai nieko neprarasite pasiūlydami tai šeimos nariui, kuris prieštarauja vaiko dvikalbystei. Atvirkščiai, gal jus net nustebins teigiamas požiūris į tai.

Parodykite

Kitas puikus būdas, norint pakeisti neigiamą šeimos nario požiūrį į dvikalbystę, yra supažindinimas su kita kultūra. Priklausomai nuo to, kur gyvenate, pasistenkite surasti bendruomenių ir kultūrinių renginių, kuriuose galite sutikti ne tik savo tautiečių, bet ir pasidalinti savo kultūra su savo šeimos nariais. Dažnai, priešiškumas vaiko dvikalbystei kyla tada, kai šeimos nariai nežino pakankamai apie kitą kultūrą, kalbą, maistą. Jei jūsų gyvenamoje aplinkoje sunku surasti lietuviškos kultūros, visada tai galima padaryti kartas nuo karto pagaminant lietuviško maisto, pasiklausius lietuviškos muzikos ar pažiūrėjus filmą.

Dar viena galimybė yra suburti savo aplinkoje keletą dvikalbių šeimų, kurios nebūtinai kalba tomis pačiomis kalbomis kaip ir jūs, ir parodyti savo šeimos nariams, kaip auga dvikalbiai vaikai, kaip dvikalbystė veikia draugų šeimose. Galima surengti neformalią vakarienę namuose ir pakviesti dvikalbių šeimų. Tokios vakarienės metu, dvikalbystei prieštaraujantys šeimos nariai gali iš arčiau pamatyti, kaip iš tiesų atrodo dvikalbystė šeimoje.

Nepasiduokite

Sunku paneigti, kad jūsų šeimos, ypač sutuoktinio, nusiteikimas stipriai įtakos jūsų sėkmę mokant vaikus savo kalbos. Tačiau dar ne viskas prarasta, net jei nepavyko iš pat pradžių įtikinti jų dėl jūsų vaiko dvikalbystės.

Net jei jūsų sutuoktinis ar kitas šeimos narys prieštarauja vaiko dvikalbystei ir teigia, kad pagrindinė turėtų būti valstybinė kalba, “jūsų vaikas gali išmokti antros kalbos ir šiek tiek vėliau”, teigia dvikalbystės ekspertė Barbara Z. Pearson. Kai prieštaraujantis šeimos narys pamatys, kad vaikas pradėjo geriau kalbėti pagrindine kalba, jis jausis daug saugiau dėl antros kalbos įvedimo į vaiko kasdienybę. Akivaizdu, kad vienas iš dažnų mitų yra tai, kad vaikai gali išmokti antrą kalbą tik nuo kūdikystės.

Nors tokia situacija, kai vienas iš sutuoktinių ar kiti šeimos nariai prieštarauja vaiko dvikalbystei, yra labai varginanti, negalima pasiduoti. Pasistenkite ramiai ir konstruktyviai vystyti pokalbius tol, kol jums pavyks paaiškinti, kokia svarbi jums yra jūsų vaikų dvikalbystė. Vieno pokalbio gali neužtekti. Vadinasi, reikia kalbėti dažniau ir tvirčiau, išsakyti savo priežastis, tačiau tai reikia daryti švelniai ir lanksčiai.

Atsidūrus tokioje situacijoje, kai šeimos narys prieštarauja tokiu jums ir jūsų vaikui svarbiu klausimu, yra svarbu išlaikyti pozityvias emocijas ir pasinaudoti visa įmanoma literatūra apie vaikų dvikalbystę. Prisiminkite, kad daug kitų šeimų taip pat susiduria su panašiomis diskusijomis ir visi randa jiems tinkamiausią sprendimą. Svarbiausia, atsidūrus tokioje situacijoje, yra kalbėti apie savo jausmus, pagrįsti savo pasirinkimą tvirtais faktais ir nesitikėti pokyčio vos po vieno pokalbio.