bendruomene baneris tekstas

Dvikalbystės nauda šeimaiKodėl šeimos ryžtasi auginti dvikalbius vaikus net tada, kai tai reikalauja itin daug pastangų? Ar tėvų įdėtas triūsas yra dėl vaikų ar ir dėl savęs? Iš tiesų, tai yra visiškai nesvarbu, nes dvikalbio vaiko auginimas yra naudingas tiek vaikams, tiek ir jų tėvams.

 

Pragmatikas pirmiausia paskaičiuotų, kad dvikalbystė teikia ekonominę naudą. Dvikalbiams atsiveria daugiau galimybių sėkmingai konkuruoti darbo rinkoje. Stambiosios tarptautinės kompanijos stengiasi pasiekti kuo daugiau vartotojų iš skirtingų šalių, todėl dvikalbiai ir daugiakalbiai darbuotojai joms yra patrauklūs. O tai, žinoma, reiškia – daugiau pinigų. 2015 metais Kalifornijos Los Andželo universiteto atlikto tyrimo metu buvo suskaičiuotos dvikalbių pajamos. Palyginus vienakalbių ir nuo vaikystės dvikalbių darbuotojų pajamas paaiškėjo, kad dviem ar daugiau kalbų kalbantys darbuotojai per metus uždirba nuo 2 iki 5 tūkstančių dolerių daugiau nei tie, kurie augdami neišmoko tėvų gimtosios kalbos.

Bendravimo ir nuotykių ištroškę žmonės svarbiausia išskirs dvikalbystės teikiamą socialinę naudą. Dvikalbiams yra daug paprasčiau susitikti ir bendrauti su skirtingų kultūrų žmonėmis. Sutikite, kad dvikalbiams net keliauti gali būti pigiau, nes mokant ir suprantant lankomos šalies kalbą yra lengviau derėtis dėl geriausių kainų ir aplenkti brangias turistams skirtas parduotuves.

Nemažai iki šios dienos atliktų mokslinių tyrimų įrodė dvikalbystės naudą smegenų veiklai. Škotijoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad dvikalbiai vaikai geriau sprendžia problemas ir turi geriau išlavintą kūrybinį mąstymą. O JAV dvikalbius tyrę mokslininkai nustatė, kad dvikalbių smegenys yra geriau pasiruošusios apdoroti informaciją. Be to, dvikalbiai geriau atlieka kelias užduotis vienu metu ir geba sėkmingiau ignoruoti blaškančius faktorius. Pasirodo, dvikalbių smegenys nuolatos dirba, pagal situaciją parinkdamos, kuria kalba koks žodis reikalingas, ir taip įpranta atrinkti svarbiausius faktus bei ignoruoti nereikalingus. O Čikagos universiteto psichologai išsiaiškino, kad dvikalbiai žmonės priima racionalius sprendimus, užuot vadovavęsi emocijomis ar šališkomis nuostatomis.

Dvikalbystė teikia naudą ne tik jaunystėje, bet ir palengvina senatvės procesus. Žmogui senstant silpnėja jo kognityvinis lankstumas, t. y. gebėjimas prisitaikyti prie svetimų ar netikėtų situacijų. Bet neseniai atlikto tyrimo rezultatai yra džiuginantys: nuo vaikystės dvikalbiai senoliai patiria mažesnį silpnėjimą, kurį, manoma, palengvina nuolatinės „smegenų mankštos“ keičiant kalbas. Džiugina ir tai, kad dvikalbystė gerina vyresnių žmonių supratimą ir atitolina demenciją. Tyrimais įrodyta, kad dvikalbiai ar daugiakalbiai, net jei kalbų mokėsi jau suaugę, demencijos požymius patiria vėliau. Net ir smegenų traumą patyrusiems žmonėms dvikalbystė yra naudinga. Indijoje atlikto tyrimo metu buvo išsstudijuotas 600 insultą patyrusių pacientų gijimo procesas. Tyrimo metu buvo padaryta išvada, kad dvikalbių kognityvinės funkcijos atsistatė dvigubai greičiau nei kitų pacientų. Galiausiai, Kanados mokslininkų tyrimais yra patvirtinta, kad dvikalbystė nutolina Alzhaimerio ligos pasireiškimą net 5 metams.

Visi šie dvikalbystės privalumai yra svarbūs kiekvienam iš mūsų, tačiau daugumai dvikalbių šeimų tai tik antraeiliai dalykai. Daugeliui mūsų gimtoji lietuvių kalba – tai šeima, bendrumas ir kultūrinis identitetas. Vien dėl šių dvikalbystės teikiamų privalumų verta auginti dvikalbius vaikus ir saugoti mūsų gimtąją lietuvių kalbą.