bendruomene baneris tekstas

juodaodziai LDK 620x329
 
Antikoje susiformavęs geografinis Afrikos terminas apibūdina vieną iš trijų (greta Europos ir Azijos) seniausiai žinomų žemynų. Tačiau tiek žemynas, tiek ir jo gyventojai skirtingai buvo žinomi ir traktuojami atskirose Europos šalyse. LDK šiame kontekste niekada nebuvo lyderė. Nors LDK ekonomika rėmėsi žemės ūkio gamyba, tačiau nebuvo būtinybės atsivežti juodaodžių vergų. Visus žemės ūkio darbus LDK atliko baudžiaviniai valstiečiai. XVII amžiaus II p. Jono Sobieskio medikas, airis Bernardas O‘Connoras apie baudžiavinius valstiečius rašė, kad jie dar labiau „nei mūsų juodaodžiai“ negali pirkti žemės, tvarkyti savo nuosavybės. Dėl didelio geografinio atstumo juodaodžiai, kaip ir arabai (maurai), į valdovų ir diduomenės dvarus buvo gabenami pavieniui ir epizodiškai. Socialiniame LDK peizaže jie ryškiau neišsiskyrė. Juodaodžiai buvo laikomi įdomia retenybe, „egzotais“. Kartu su primityviais barbarais jiems geriausiu atveju teko juokdarių, o įprastai – žemesnių dvaro tarnų padėtis.

neapykantos kalba 620x329
 
Šių metų liepos mėnesį Vilniaus autobusų stotelėje dėl savo kilmės buvo užpultas Lietuvoje gyvenantis ekvadorietis. Jo užpuolikai auką pasirinko neatsitiktinai, smūgiuodami šaukė „Lietuva lietuviams!“ Deja, incidento metu aplink nebuvo žmonių, kurie galėtų būti įvykio liudininkais. Tai, ko gero, viena priežasčių, kodėl incidentas iš pradžių buvo taip vangiai tiriamas. Tačiau, jei liudininkai būtų buvę, kaip jie turėtų reaguoti, ko galėtų imtis? Štai keletas patarimų, kaip kiekvienas iš mūsų galime reaguoti girdėdami neapykantos kalbą, matydami, kad žmogus yra įžeidinėjamas, užpuolamas dėl savo kilmės, religijos, tautybės, lyties ir pan.

Žmogaus identitetas - jo paties reikalasPasaulio naujienų agentūros ir interneto portalai visai neseniai mirgėjo pranešimais bei komentarais apie Mesutą Ozilą (Mesut Özil) – vieną daugiamečių Vokietijos futbolo rinktinės lyderių. Po nesėkmingo Vokietijos rinktinės pasirodymo Rusijoje vykusiame Pasaulio futbolo čempionate M. Ozilas ne tik paliko rinktinę, bet ir išplatino didelio atgarsio sulaukusį pranešimą, kuriame teigė, jog jis jaučiasi tarsi yra „vokietis, kai laimi, bet turkas, kai pralaimi“.

juodas berniukas 620x329

 

Vaikams dažnai ieškome vaikų literatūros naujovių su viltimi rasti įdomių, vaikus įtraukiančių skaityti knygų. Neseniai dėmesį patraukė leidyklos ODILĖ knyga „Vaikai vanagai“, kurią vertė Kazys Binkis. Leidykla ODILĖ rašo, kad šią žavingą knygą parašė gydytojas psichiatras, kuris kaitaliojo juoką su perdėtu baugumu ir manė, kad knygoje spausdintomis istorijomis padės vaikams įveikti baimę. Skamba intriguojančiai, viliojančiai? Skaitykite toliau ir sužinosite, kodėl šios knygos mes nepirktume ir jums nepatartume. 

 

Allahu Akbar 620x329

 

Allahu Akbar. Tikriausiai nėra jokių kitų žodžių, kurių sušukimas minioje sukeltų tiek pat panikos. Lengva nuspėti, kad jeigu „musulmoniškai“ atrodantis vyras ar moteris atliktų vienokią ar kitokią nusikalstamą veiklą šūktelėjus „Allahu Akbar“, tai iš anksto būtų traktuojama, kaip teroristinis incidentas.

Išvertus iš arabų kalbos, „Allahu Akbar“ reiškia „Dievas yra Didis“. Tačiau daugumai nemusulmonų labiau pažįstama ne šios frazės reikšmė, o garsiai ir liūdnai nuskambėjusios jos vartojimo aplinkybės. Ši frazė tapo baimės, smurto, grėsmės palydove.