bendruomene baneris tekstas

KUDIKIO RITUALAI 300x200Kūdikio atėjimas į šį pasaulį musulmonams yra didžiulis džiaugsmas. Tikima, kad kiekvienas naujagimis turi prigimtinį tikėjimą Vieninteliu Dievu, Kūrėju, tad jo priėmimas yra neatsiejamas nuo religinių ritualų, kuriais įprasminamas vaiko religinis identitetas.

Skirtinguose musulmoniškuose kraštuose tradicijos gali skirtis, taip yra dėl to, kad neretai religija būna persimaišiusi su kultūriniais, prieš islamą susiformavusiais, ar kitų religijų papročiais. Svarbu žinoti, kad kaip ir visais kitais religijos klausimais, taip ir šiuo, galima vadovautis tik autentiškais šaltiniais, o visas neislamiškas praktikas būtina atmesti.

Kokiais islamiškais ritualais pasitinkamas kūdikis?

  1. Kiekvienam vos gimusiam kūdikiui, dar prieš jam pirmą kartą pažindant mamos priešpienio, dantenos yra patepamos kuo nors saldžiu, pavyzdžiui, džiovinto vaisiaus minkštimu (dažniausiai - datulės). Šis veiksmas vadinasi tahnyk (anglišai tahneek).
  2. Mokslininkų nuomonės išsiskiria, ar azano (musulmonų kvietimas maldai, angliškai adhan) recitavimas į kūdikio dešiniąją ausį yra autentiškas. Tačiau bendru sutarimu tvirtinama, kad ikamos (kvietimo stoti maldai, angliškai iqamah) recitavimui precedento nėra.
  3. Pirmąją arba septintąją dieną po gimimo kūdikiams yra suteikiami vardai. Tėvai yra įpareigoti išrinkti vaikams garbingų, orių, gražių reikšmių vardus. (Daugiau apie islamiškus vardus skaitykite čia.)
  4. Septintą dieną po gimimo vaikučiams yra skutami plaukai. Dažnai manoma, kad nuskustus plaukus reikia surinkti, pasverti ir duoti labdarai aukso kiekį, tolygų plaukučių svoriui, tačiau tai nėra būtina, tiek sverti, tiek duoti atitinkamai aukso nėra privaloma, pakanka galvytę tiesiog nuskusti. Didžioji dauguma islamo mokslininkų sutaria, kad ši tradicija yra taikoma tik berniukams.
  5. Septintąją dieną po gimimo yra ruošiama akykos (angliškai aqeeqah) šventė. Berniuko susilaukus Viešpačiui aukojami du gyvuliai, mergaitės - vienas. Jei nepavyksta aukojimo atlikti septintą dieną, tuomet galima tai padaryti bet kada ateityje, net ir suaugęs musulmonas gali užsakyti savo akiką, jei jos neturėjo būdamas vaiku. Šio aukojimo prasmė yra kuo greičiau užmegzti ryšį su Dievu, pradėti santykį su Allah, garbinti. Taip pat šis aukojimas yra tarsi užmokestis už galimybę vaikams tarpininkauti savo tėvų labui Teismo Dieną. Akikos mėsą galima pasilikti savo reikmėms bei išdalinti kaimynams, vargstantiems, vaišinti svečius.
  6. Berniukų apipjaustymas taip pat yra vienas iš kūdikių gimimo ritualų. Rekomenduojama tai atlikti kuo anksčiau. Kai kuriuose musulmoniškuose kraštuose šia proga organizuojamos šventės, tačiau islamas tai draudžia.

Štai šie veiksmai yra autentiški ir turi neginčijamą precedentą islame. Visi kiti ritualai stokoja patikimumo ir turi būti atmetami, nevykdomi. Visi išvardyti veiksmai, išskyrus apipjaustymą ir garbingo vardo suteikimą, yra rekomendacinio pobūdžio, tai reiškia, kad nėra nuodėmės, jei jie neatliekami.

 

Šaltiniai:

Sahih Muslim collection of Hadiths

Verdicts from Scholar Muhammad Saalih Al-Munajjid

Verdicts from Scholar Ibn Utaimyn