bendruomene baneris tekstas

normalus muslmonas 620x329Seniai nesimačiusios draugės rodo viena kitai savo šeimos nuotraukas. „Čia mažoji Selma, o čia – neklaužada Amiras“ – išdidžiai pristato savo vaikus viena. Kita tuo metu prityla ir tik įsidrąsinusi paklausia: „tavo vyras gal iš musulmoniškų kraštų?“. Selmos ir Amiro mama tuojau pat perskaito draugės mintis ir skuba patikinti: „taip, musulmonas jis, bet jis iš tų – normalių…“.

ramadanas 300x200Ramadano mėnuo tikru išbandymu gali tapti moterims nemusulmonėms, gyvenančioms su vyrais musulmonais. Ypač nelengvas laikotarpis gali būti toms, kurių sutuoktiniai visus metus nesivadovauja islamu, tačiau atėjus pasninko mėnesiui surimtėja, idant atiduotų duoklę religijai.

Svarbu paminėti, kad islamiškasis kalendorius skaičiuojamas pagal mėnulį, todėl islamiški metai yra 10 dienų trumpesni nei Grigaliaus kalendoriniai metai. Taigi dar po kelerių metų pasninko dienos bus vis trumpesnės, o Ramadanui sugrįžus į žiemos sezoną gali atsitikti ir taip, kad net šalia esantys nebepastebės, jog musulmonas pasninkauja.

intymus santykiai 300x200Viena griežčiausiai reglamentuotų musulmonų gyvenimo sričių yra lyčių tarpusavio santykiai. Čia apstu draudimų ir tabu, o nuobaudos už prasižengimus laukia tiek šiame, tiek pomirtiniame gyvenime. Gali pasirodyti, kad siekiama lytis viena nuo kitos atskirti, supriešinti, primesti atsakomybę už savo pačių silpnybes ir nuodėmes.

Tačiau taip gali atrodyti tik iš pirmo žvilgsnio, gerai nepažįstant religijos ir visos draudimų bei prievolių esmės: viskas, kas yra liepiama, skirta tam, kad padėtų gyventi dorybingai, kad būtų apsaugotos šeimos, moterų, vaikų, vyrų teisės, taip pat išvengta nuodėmės, o tikinčiajam tai yra svarbiausia –  savo veiksmais išreikšti meilę, nuolankumą, atsidavimą Viešpačiui, laikantis atokiai nuo to, kas Jam nepatinka. 

apipjaustymas_300x200.jpgNet ir nedaug apie islamą girdėję nemusulmonai žino, kad šioje religijoje maži berniukai apipjaustomi. Nors šiais laikais apipjaustymo procedūras renkasi ir nemusulmonai tėvai, dažniausiai motyvuodami tuo, kad tai gali apsaugoti vaiką nuo įvairių susirgimų, islame ši praktika turi kiek kitokią prasmę.

Apipjaustymo kilmė

Pirmasis atlikęs apipjaustymą buvo pranašas Abraomas. Viešpats jam įsakė apsipjaustyti ir šis nedelsiant pakluso. Tai buvo vienas iš Abraomui tekusių išbandymų, išbandant jo nuolankumą bei nusižeminimą prieš Dievo valią.

KUDIKIO RITUALAI 300x200Kūdikio atėjimas į šį pasaulį musulmonams yra didžiulis džiaugsmas. Tikima, kad kiekvienas naujagimis turi prigimtinį tikėjimą Vieninteliu Dievu, Kūrėju, tad jo priėmimas yra neatsiejamas nuo religinių ritualų, kuriais įprasminamas vaiko religinis identitetas.

Skirtinguose musulmoniškuose kraštuose tradicijos gali skirtis, taip yra dėl to, kad neretai religija būna persimaišiusi su kultūriniais, prieš islamą susiformavusiais, ar kitų religijų papročiais. Svarbu žinoti, kad kaip ir visais kitais religijos klausimais, taip ir šiuo, galima vadovautis tik autentiškais šaltiniais, o visas neislamiškas praktikas būtina atmesti.