bendruomene baneris tekstas

TARPRELIGINES_SANTUOKOS_300x200.jpgTarpreligine santuoka šiame straipsnyje vadinama santuoką, kurioje sutuoktiniai išpažįsta skirtingas religijas ar skirtingas tos pačios religijos konfesijas.

Kaip rodo tyrimai, religija šeimoje turi svarbią reikšmę bei daro didelę įtaką santuokinei laimei: Jungtinėse Amerikos Valstijose net 89% laimingai susituokusių porų sutarė dėl dvasinių vertybių ir jų praktikavimo. Net ir tos poros, kuriose sutuoktiniai priklausė skirtingoms konfesijoms, buvo laimingesnės nei tos, kurių gyvenime religija neturėjo jokios reikšmės.

Kai kurias šeimas religija suartina, tačiau kitas išskiria, ypač tada, kai susituokia žmonės, išpažįstantys skirtingas religjjas. Neretai religiniai skirtumai tampa didelių nesutarimų priežastimi, kurie ilgainiui ima kelti grėsmę santuokai.

Su religija susiję nesutarimai porose dažniausiai kyla dėl kertinių vertybių: tikėjimo reikšmė, malda, atgaila, atleidimas, pagarba, meilė, atjauta, darbas ir laisvalaikio leidimo būdai. Religiniai skirtumai ypač išryškėja svarbių gyvenimo įvykių – gimimo, mirties, įvairių švenčių – šešėlyje, bei dažnai tampa konfliktų priežastimi, kai kalbama apie vaikų religinį auklėjimą. Sutuoktiniai neretai mini ir nusivylimą dėl tarpusavio religinio ryšio nebuvimo.

Tačiau sutuoktiniams tarpreliginėse porose svarbu prisiminti, kad jie turi daugiau panašumų nei skirtumų, ir, sutelkę dėmesį į tai, kas juos suartina, o ne skiria, jie gali išvengti daugybės konfliktų.

Pasišvęskite santuokai

Nuspreskite kartą ir visiems laikams, kad visą savo likusį gyvenimą liksite šalia sutuoktinio. Palikite religinius skirtumus nuošalyje ir nuspręskite mylėti vienas kitą, nepaisant religinių nesutarimų. Pašvęskite save santuokai: jeigu santuoka jums taps šventa, santuokinis ryšys augs ir stiprės.

Ugdykite bendravimo įgūdžius

Puikūs bendravimo įgūdžiai yra raktas į santuokinę laimę, o tarpreliginėje santuokoje tampa dar svarbesni. Pasistenkite išmokti valdyti konfliktus santuokoje, išspręsti išsprendžiamas problemas, bandykite išsivaduoti iš aklavietės ir pereiti į dialogą. Su stiprėjančiais bendravimo įgūdžiais tvirtės ir jūsų santuoka.

Gerbkite savo sutuoktinį ir religinius skirtumus

Niekam nepatinka, kai yra sumenkinamos jiems svarbios vertybės. Sutuoktinio religinių vertybių menkinimas gali sugriauti jūsų santuoką, taigi be galo svarbu gerbti vienas kito įsitikinimus. Šie patarimai jums padės ugdyti pagarbą sutuoktinio religijai:

1. Pabandykite pažiūrėti į situaciją sutuoktinio akimis, ir įsivaizduoti, kaip jaučiasi jūsų sutuoktinis, kai menkinamos jam svarbios vertybės. Kaip jūs jaustumėtės jo vietoje?

2. Supraskite, kad sutuoktinio religija yra jo asmenybės dalis, o ne laisvalaikio praleidimo būdas.

3. Niekada nekelkite religinių ultimatumų: Arba tu eisi su manim į mano bažnyčią, arba aš …

4. Padėkite sutuoktiniui stiprinti jo religinius įsitikinimus vietoj to, kad bandytumėte juos pakeisti.

Ieškokite kompromisų ir panašumų

Gebėjimas rasti religinį kompromisą gali sustiprinti jūsų santuoką. Nuoširdžiai susipažinkite su sutuoktinio religija, galbūt rasite vertybių, kurios ir jums yra artimos. Kuo daugiau bendrumų rasite, tuo mažiau bus dėl ko pyktis.

1. Raskite ir įvardinkite jūsų abiejų bendrus įsitikinimus apie Dievą ir jo mokymus. Patikėkite, rasite daugiau panašumų nei tikėjotės.

2. Raskite ir įvardinkite nereliginius veiksnius, kurie jus vienija: darbas, sportas, pramogos, laisvalaikio veikla. Kartu užsiimdami jums abiems patinkančia veikla, tuo pačiu stiprinsite savo santuoką.

3. Nebandykite pakeisti savo sutuoktinio. Nuolat reikalaudami, kad sutuoktinis pakeistų kai kuriuos savo įsitikinimus, jūs neieškote kompromiso.

Susitarkite dėl vaikų religijos

Atsiradus vaikams, tarpreliginėje santuokoje gali kilti dar daugiau sunkumų bei konfliktų. Pora turi nuspręsti, pagal kurią religiją vaikai bus auklėjami. Tai yra, ko gero, svarbiausias sprendimas tarpreliginėje santuokoje. Jeigu vengsite jį priimti ir nuolat atidėliosite, rizikuosite savo vaikų religiniu identitetu ir jo tvirtumu. Atsakykite į žemiau esančius klausimus – galbūt tai jums padės priimti šį be galo svarbų sprendimą.

1. Kiek svarbus jums yra vaiko religinio tikėjimo tvirtumas?

2. Kiek yra svarbus religinis identitetas kiekvienam iš sutuoktinių?

3. Kiek jūs ir jūsų sutuoktinis esate pasirengę skirti laiko ir pastangų vaikų religiniam ugdymui?

4. Ką labiausiai vertinu savo sutuoktinio tikėjime?

5. Kiek jūsų ir jūsų sutuoktinio religininės bendruomenės gali padėti ir prisidėti prie vaikų religinio ugdymo namie?

6. Kuri religija turi geriausias ir efektyviausias paaugliams ir jaunuoliams skirtas programas?

7. Ar jūsų ir jūsų sutuoktinio šeima ir giminės yra pasirengę dalyvauti vaiko religiniame auklėjime?

8. Ar esate pasirengęs/-usi būti vieninteliu šeimoje, atsakingu už vaikų religinį ugdymą?

9. Kiek esu pasirengęs/-usi prisidėti prie svetimos (t.y., sutuoktinio) religijos ugdymo?

10. Kiek religijos pasirinkimo laisvės esu pasirengęs/-usi suteikti savo vaikams?

Išspręskite švenčių dilemą

Nors šventės turėtų suartinti šeimas, tarpreliginėse santuokose jos dažnai yra konfliktų priežastis, nes liečia ne tik šeimą, bet ir abiejų sutuoktinių giminaičius. Štai keletas idėjų, kaip galite išspręsti švenčių dilemą:

1. Švęskite šventes tradiciniu būdu . Nuspręskite, kurios religijos šventes švęsite, ir nuosekliai švęskite tik jas. Jeigu pasirinksite tradicinį sprendimą, atsižvelkite į sutuoktinio, kurio šventės nebus švenčiamos, emocinius poreikius, būkite jautrūs ir supratingi ir neignoruokite jam svarbių švenčių.

2. Švęskite šventes minimalistiniu būdu. Pažymėkite svarbiausias šventes, bet be religinio atspalvio. Keiskitės dovanomis, švęskite kaip ir visi, bet neakcentuokite religinių simbolių reikšmės.

3. Švęskite abiejų religijų šventes. Jeigu renkatės šį variantą, pasirūpinkite, kad žinotumėte vienas kito švenčių religinius simbolius, jų reikšmę, ir mokykite to vaikus.

4. Švęskite šventes netradiciniu būdu. Nuspręskite, kurias šventes – jos nebūtinai turi būti religinės (pvz., Nikolajaus šventė, švenčiama Vokietijoje gruodžio mėnesį, Vidurvasario šventė Švedijoje ir pan.) – švęsite šeimoje, ir sukurkite savo šeimos švenčių tradiciją.

Tarpreliginės santuokos gali būti sėkmingos ir laimingos, jeigu abu sutuoktiniai bus pasirengę stengtis dėl vienas kito, gerbs vienas kitą ir akcentuos religinius panašumus, o ne skirtumus. Jeigu sutuoktiniai spręs iškilusius nesutarimus ir priims su religija susijusius šeimyninius sprendimus, nepamiršdami pagarbos ir jautrumo vienas kitam, jie išvengs rimtų konfliktų bei padės pagrindus vienybei, artumui ir laimingam šeimos gyvenimui.

Parengta pagal: Jeremy Boyle Strengthening Interfaith Marriage