bendruomene baneris tekstas

Skyrybos, religija ir vaikai 3 dalisTyrimų duomenys rodo, kad tėvų konfliktai skyrybų metu vaiką traumuoja labiau nei pačios skyrybos. Ekspertai teigia, kad vaikai jaučiasi nesaugūs, kaltina save dėl skyrybų ir dėl jų metu kilusių pykčio proveržių. Konfliktinėse situacijose vaikas gali bandyti sumažinti įtampą tarp tėvų būdamas lojaliu jiems abiems, taip prisiimdamas nepamatuotą atsakomybę už tėvų konfliktą ir konflikto pasekmes. Vardan vaiko emocinės būklės, tėvai privalo pasistengti palaikyti kuo geresnius tarpusavio santykius tiek skyrybų metu, tiek po jų.

Nepaisant kilusios įtampos, besiskiriantys sutuoktiniai turi suprasti, kad skyrybos yra jų, o ne vaikų, problema, ir pasirūpinti, kad konfliktų našta neprislėgtų jų vaikų pečių. Svarbiausia – tai nekalbėti blogai apie vaiko tėvą ar motiną. Skyrybų metu susikaupęs kartėlis lengvai prasiveržia kritika, kad buvęs sutuoktinis nesugeba pasirūpinti vaiku jam skirtu metu, parinkti tinkamą ar sveiką maistą, aprūpinti vaiką reikiamais daiktais ir panašiai. Jei po skyrybų vienas iš tėvų apleido savo pareigas vaikui, atsispirkite pagundai buvusį sutuoktinį žeminti ar kritikuoti. Nereikia nutylėti jūsų neraminančių dalykų, tačiau apie juos galima kalbėti konstruktyviai, problemas spręsti tinkamu metu ir neįtraukiant vaiko, nenaudojant jo kaip pašto karvelio nešiojančio kritiką nuo vieno tėvo kitam.

Kad ir kaip atrodytų sunku, net išsiskyrus reikia pastebėti gerąsias buvusio partnerio ar partnerės savybes ir jas įvardinti vaikui girdint. Patikėkite, nuo to bus tik jums patiems geriau, o ypač jūsų vaikui.

Dar blogiau, kai tokia kritika prasiveržia vaiko akivaizdoje. Net jei jūs esate tikri, kad jūsų vaikas jūsų negirdi, venkite kalbėti apie jo tėvą (ar motiną) neigiamai. Vaikai turi ilgas ausis ir yra be galo smalsūs, taigi, net jei jūs sėdite su bičiuliu ar drauge ir išsipasakojate savo rūpesčius ir nuoskaudas, negalite būti visiškai tikri, kad jūsų vaikas šiuo metu tikrai miega, o ne priglaudęs ausį prie sienos smalsauja. O namų sienos yra tikrai labai plonos. Prisiminkite, kad ir koks blogas jums šiuo metu atrodo jūsų buvęs vyras (ar žmona), vaikui jis yra vienintelis bei mylimas ir jis tų blogųjų savybių nemato. Vaikui kyla noras apginti tėvą/motiną, apie kurį blogai kalbama, tačiau tuo pačiu jis ir bijo užsitraukti jūsų nemalonę. Net ir grįžęs iš susitikimo su tėvu, vaikas bijos papasakoti apie smagiai praleistą laiką, nes bijos jūsų pykčio ar net jus įskaudinti.

Situacijos nepalengvina ir tai, kad mišrių šeimų skyrybos ir konfliktai lietuviškai žiniasklaidai kelia begalinį susidomėjimą, o skyrybų metu patiriamą nuoskaudą norisi išlieti kuo plačiau tikintis pagalbos ir supratimo. Tokiu metu galima lengvai pasiduoti prodiuserių įkalbinėjimams ir sutikti viešai „iškloti visą tiesą“ ir apipilti purvais buvusį vyrą (ar žmoną). Jeigu gundotės tokia galimybe, pirmiausia pagalvokite apie savo vaiką. Tokia laida, kurioje viešai žeminamas vaiko tėvas (ar motina) amžinai liks interneto platybėse. Ir net jei vaikas šiuo metu per mažas ją suprasti, užaugęs jis ją gali pamatyti ir patirti didžiulę traumą. Dar blogiau, jei tą laidą pirmieji pamatys vaiko klasės draugai, nes ji gali tapti ir patyčių priežastimi. Natūralu, kad skyrybų metu išgyvenami jausmai yra sunkūs pakelti vienatvėje, todėl būtina išsikalbėti. Pasirinkite tam gerą draugę, šeimą, psichologą, šeimos santykių terapeutą, teisinės pagalbos ieškokite pas advokatą, o ne televizijos laidoje.

Jūsų vaikas yra svarbiausias žmogus jūsų gyvenime ir jis nusipelno, kad jūs skirtumėte visą reikalingą laiką ramiai išspręsti kilusius konfliktus ir rastumėte tinkamiausią būdą rūpintis juo kartu su buvusiu sutuoktiniu net ir iširus santuokai. Susėskite su vaiko tėvu ir, jei reikia, specialistais, ir aptarkite geriausius būdus, kaip šią sunkią situaciją pagerinti jūsų vaikui ir jums. Tam, kad apsigyventumėte kartu kaip šeima prireikia nemažai laiko, todėl jo prireiks ir skiriantis.

Tėvai gali vengti dalintis vaiko globa, nes mano, kad tai neigiamai veikia vaiką. Tačiau neseniai švedų mokslininkai ištyrė, kad tai yra mitas, kurį pats laikas išguiti iš mūsų visuomenės. Po skyrybų tik su vienu iš tėvų nustatyta vaiko gyvenamoji vieta yra praktiškai patogesnė tėvams, nes nereikia skirti daug laiko važinėjimui tarp skirtingų vietų, nereikia dažnai matytis su buvusiu partneriu ir pan. Tačiau toks sprendimas nėra geriausias vaikui. Anot tyrimų, po skyrybų vaikui geriausia gyventi dalinant laiką tarp motinos ir tėvo namų. Taip gyvenantys vaikai, ypač berniukai, jaučiasi geriau nei tie, kuriems po skyrybų buvo nustatyta tik viena gyvenamoji vieta pas motiną ar tėvą. Mokslininkai teigia, kad vaikai, kurie gyvena tik su vienu iš tėvų, turi daugiau problemų ir sveikatos sutrikimų, patiria daugiau streso, jiems sunkiau sekasi išlaikyti gerus santykius su draugais.

Visada prisiminkite, kad vaikai yra labai lojalūs savo tėvams, net jei jums vaiko tėvas (ar motina) šiuo metu nėra pats geriausias, vaikui tai yra svarbus žmogus jo gyvenime. Todėl, kai vaikas mato, kad tėvai bendradarbiauja dėl jo gerovės, jis jaučiasi geriau. Jei jūs laiku pastebėsite augantį konfliktą ir sugebėsite jį tinkamai suvaldyti, apsaugosite savo vaiką nuo ilgalaikės žalos.

 

Šaltiniai:

Familieverden.no

Forskning.no