bendruomene baneris tekstas

gali draugauti bet netekek 620x329kai šeima nepritaria mišriai santuokai.

Mylimojo pristatymas tėvams ir susitikimas su būsimais uošviais yra tikras išbandymas kiekvienam. Neretai bandoma tokiems susitikimams pasiruošti tarsi svarbiausiam pokalbiui dėl darbo, o prisiklausius įvairiausių istorijų kuriamos tokios komedijos kaip „Jaunikio išbandymas“. Juokinga stebėti tokius išbandymus televizoriaus ekrane, tačiau ne vienam dar didesnių išbandymų tenka realiame gyvenime. Mišrios šeimos ne išimtis: ne vienai teko išgyventi įvairiausius netikėtumus, tėvų nepritarimą, giminių komentarus ar net pažeminimus.

Bendraujant su mišriomis šeimomis teko susidurti su pačiomis netikėčiausiomis istorijomis. Mergina, keletą metų draugavusi su graiku, džiaugėsi puikiais vaikino santykiais su jos šeima, tačiau vos nusprendus susituokti mama jai patarė: „gali draugauti, bet netekėk už užsieniečio“. Lietuvis, įsimylėjęs užsienietę merginą, įvairiai bandė gauti jos tėvo sutikimą ją vesti, tačiau ir po kelių susitikimų, įtikinėjimų ir pokalbių vestuvėms nebuvo pritarta. Kiek mišrių porų pasirenka kuo ilgiau slėpti savo santykius nuo aplinkinių, nes bijo nepritarimo ir net pasmerkimo?

Kaip elgtis, kai patys artimiausi žmonės, kurių pritarimas yra svarbiausias, nesupranta jūsų pasirinkimo, jausmų ir net atvirai išreiškia savo nepasitenkinimą? Negi tada lieka tik nuleisti rankas?

Jūsų šeima žino, kad jūsų draugų rate yra įvairiausių tautybių, rasių, religijų žmonių, ir jie tam niekada neprieštaravo. Mandagiai ir maloniai elgėsi su visais jūsų svečiais, draugiškai bendravo su jūsų užsieniečiais draugais, vaišino juos vakariene ir kvietė dar kartą užsukti į svečius. Tačiau kai pranešate, kad jūsų vaikinas ar mergina yra užsienietis, jų elgesys visiškai pasikeičia. Staiga jūsų tolerantiška ir atvirų pažiūrų šeima pasikeičia ir pradeda nepritarti jūsų draugystei. Anot jūsų šeimos, jūs galite būti draugai, bet ne pora.

Net jei vienas kitą bandote paguosti, širdyje kirba didžiulis nerimas: negi jūsų mišriai porai numatomas išsiskyrimas? Be šeimos pritarimo kurti santykius yra psichologiškai labai sunku. Tačiau tai nereiškia, kad jums nėra vilties. Daugybė mišrių porų tai išgyveno, šeimos atvirą nepritarimą įveikė įrodydamos, kad jų santykiai yra nuoširdūs, šilti, tikri. Svarbiausia tokioje situacijoje yra kantrybė ir užsispyrimas. Jei jūs abu esate rimtai nusiteikę išsaugoti ir puoselėti savo jausmus, jums pavyks įveikti ir neigiamą šeimos požiūrį, tiesiog nusiteikite laikiniems sunkumams.

Tai kiek žmonų jis jau turi? Ar nebūsi tik ketvirta? Tuoj parsives dar tris žmonas.“ su musulmonu susižadėjusiai merginai juokauja jos dėdė ar teta. „Iš kur čia sklinda kario kvapas? Gal tavo indusas sutaisys man laptopą?“ juokingai galvą į šonus kraipydamas sesei sako brolis. Tokie ir panašūs rasistiniai pajuokavimai šeimos lankymą paverčia didžiausia kančia ir nelaukiamiausia patirtimi. Nereikia net tiesioginių rasistinių „komplimentų“, užtektinai vargina ir liūdina net nuolatiniai mitų ir stereotipų kartojimai.

Kiekvienam iš mūsų, ne tik mišrioje šeimoje, teko susidurti su rasistiniais pasakymais ar stereotipais. Ir visi žinome, kad jie daug labiau skaudina, kai juos girdime iš mylimų ir brangių žmonių, iš šeimos. Nei vienas iš mūsų nesijaus geriau, jei dėdę ar brolį tiesiog pavadinsime rasistu. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad turime visiškai nereaguoti į jų netinkamus pasakymus. Mes pasieksime daug geresnių rezultatų, jei kantriai ir supratingai šviesime savo šeimas, pasakosime apie rasizmą ir jo neigiamas pasekmes, neigsime stereotipus. Žinoma, tokie pokalbiai turėtų vykti civilizuotai ir nevirsti į kovos lauką. Tik nuolat kalbėdami, šviesdami aplinkinius padėsime savo šeimai ir taip net sustiprinsime tarpusavio santykius.

Kai tėvams pranešame apie savo santykius, supažindiname juos su žmogumi, kuris mus daro laimingus ir geresnius, mes tikimės, kad jie taip pat džiaugsis mūsų laime. Tačiau kartais tenka nusivilti, nes šeima tiesiog nesupranta jūsų pasirinkimo. Jie neprieštarauja, neišsako savo nepasitenkinimo, tačiau atvirai parodo arba net pasako: „būk tu su kuo nori, bet aš nesuprantu, kaip tu gali pasirinkti ne lietuvę“. Tėvai atrodo sutrikę dėl jūsų pasirinkimo.

Jausmai yra nenuspėjamas dalykas, meilė mus užklumpa netikėtai ir tai yra geras jausmas. Mes puikiai žinome, koks nuostabus ir mylintis yra mūsų mylimasis ir sutuoktinis, taigi kodėl to negali matyti ir mūsų šeima? Tokioje situacijoje yra net sunkiau nei girdint rasistinius juokelius, nes juos galima nugalėti šviečiant šeimą, pasakojant apie neteisingus stereotipus. Tačiau negi pulsi kasdien pasakoti, koks nuostabus yra tavo partneris? Tiesiog reikia nusiteikti, kad prireiks šiek tiek laiko įtikinti šeimą jūsų pasirinkimo teisingumu. Nuolat matydami, kad jums viskas sekasi gerai, kad jūs esate laimingas su savo mylimu žmogumi, matydami jo gerąsias savybes pamažu ir jūsų artimieji pakeis savo požiūrį. Labai svarbu neprarasti vilties ir tikėtis paties geriausio.

Kad ir su kokiais sudėtingais iššūkiais jums tektų susidurti dėl savo mišrios poros, prisiminkite, kad ne jums vieniems taip nutiko. Pasaulyje ir Lietuvoje yra daugybė mišrių šeimų, kuriems teko susidurti ir sėkmingai įveikti savo šeimų neigiamą nuomonę ar net atvirą prieštaravimą. Blogiausia, ką galime tokioje situacijoje padaryti, tai atsiriboti nuo savo šeimos, nutraukti bendravimą su tėvais ir broliais ar seserimis. Taip problema nebus išspręsta, jie niekada nesupras jūsų pasirinkimo, gal net dar labiau jam prieštaraus. Tuo tarpu ir jūs turėsite tik dalelę laimės, nes nuolat jausite, kad jūsų šeima yra ne su jumis. Pasimokykite iš kitų patirties, apsišarvuokite kantrybe ir su laiku jūs galėsite džiaugtis kartu su šeima.