bendruomene baneris tekstas

kaip iseiti is 300x200

Ar kartais jaučiatės beviltiškai užstrigę ties problema, kurios jūs ir sutuoktinis niekaip negalite išspręsti? Tokiais atvejais atrodo, kad susidoroti su problema neįmanoma, o jus gali apimti nerimas, jog jūsų santykiai pasmerkti. Tačiau nepraraskite vilties: daugybė porų galiausiai išmoksta, kaip išspręsti aklavietėje atsidūrusias problemas ir sukurti laimingus ir tvirtus santykius.

Tokiais atvejais svarbiausia yra atsiminti, jog nebūtina problemą išspręsti. Gali būti, kad ji niekada visiškai nedings iš jūsų gyvenimo. Jūsų tikslas, anot Džono Gotmano (John Gottman), yra išeiti iš aklavietės ir pradėti kalbėtis. Jis teigia, jog svarbiausia „nuskausminti“ problemą, kad galėtumėte apie ją kalbėti neskaudindami vienas kito. Kai tai padarysite, išmoksite gyventi su beveik bet kuria nuolat pasikartojančia problema.

Viltys ir svajonės: pagrindinė priežastis, kodėl šeimyniniai konfliktai atsiduria aklavietėje

Pirmas žingsnis, norint įveikti problemas, yra surasti konflikto priežastį. Iš esmės, tokie neišsprendžiami konfliktai yra ženklas, jog jūs abu turite gilių svajonių, kurios yra negerbiamos ir nerealizuojamos.Pagal Gotmano apibūdinimą svajonės yra „viltys, siekiai ir norai, kurie yra dalis jūsų tapatybės bei suteikia tikslą ir prasmę jūsų gyvenimui“. Svajonės gali būti praktiškos ir neapčiuopiamos arba abiejų derinys. Pavyzdžiui, po tokia, atrodo, praktiška svajone turėti namą, slepiasi neapčiuopiamas noras būti savarankiškam, nepriklausomam.

Laimingos poros supranta, kaip svarbu palaikyti vienas kito svajones bei, jei įmanoma, jas sujungti, prisidėti prie vienas kito svajonių išsipildymo. Nei vienas iš sutuoktinių neturėtų tikėtis, kad kitas atsisakys savo svajonių, ir neturėtų to reikalauti. Vietoj to jie dalinasi savo norais, troškimais bei tikslais ir kartu ieško būdų, kaip juos įgyvendinti. Iššūkis atsiranda tada, kai sutuoktinių svajonės ir norai visiškai nesutampa: ji norėtų, kad vaikai augtų netoli jos šeimos, o jis svajoja dirbti tarptautinėje įmonėje ir keliauti po pasaulį; ji svajoja mokytis prestižiniame universitete, o jis nori mesti savo gerai apmokamą darbą ir atidaryti restoraną. Pateiksime jums keturis nuolatinių santuokinių konfliktų pavyzdžius. Trijuose iš jų pabandykite surasti, kokios sutuoktinių svajonės slypi po šiais konfliktais. Šis pratimas padės jums išmokti įžvelgti savo ir vienas kito svajones bei suprasti, kodėl kai kurie jūsų konfliktai nuolat atsiduria aklavietėje.

Pirmoji situacija.

Rita myli vaikus ir visada norėjo turėti didelę šeimą. Tačiau Marius nesijaučia pasiruošęs turėti vaikų ir nežino, ar kada nors jų norės apskritai. Dėl to jųdviejų namuose nuolat kyla konfliktas, jie abu jaučiasi nesuprasti ir įskaudinti.

Svajonės: Ritai atrodo, kad vaikai simbolizuoja džiaugsmą. Ji užaugo didelėje šeimoje, o jos broliai ir seserys yra jos geriausi draugai. Jos svajonė yra turėti daug vaikų ir suteikti jiems tokią vaikystę, kokią ji pati patyrė.

Tuo tarpu Mariui atrodo, kad vaikai reiškia atsakomybę. Jo tėvams visada buvo nelengva sudurti galą su galu, jie daug bei sunkiai dirbo, kad suteiktų tai, kas geriausia, Mariui bei jo broliams. Jis svajoja jaustis saugus ir užtikrintas ir baiminasi, jog išlaidos ir stresas, kuriuos jie patirs atsiradus vaikams, sukels grėsmę komfortui ir saugumui, kuriuo jiedu su Rita mėgaujasi.

Antroji situacija.

Agnei patinka būti namuose. Ji nesijaučia gerai eidama į vakarėlius ir mano, jog toks bendravimas dažnai būna paviršutiniškas ir nesuteikia pilnatvės. Ji mieliau atsipalaiduotų ir mėgautųsi ramybe savo namuose. Laurynas mėgsta išeiti į miestą. Jam patinka naujos pažintys, o kai Agnė nori pasilikti namuose beveik kiekvieną savaitgalį, jis jaučiasi suvaržomas.

Kokios Agnės ir Lauryno svajonės slypi po jų konfliktu?

Trečioji situacija.

Beatai patinka, kai namai švarūs ir tvarkingi, tačiau ji pavargsta atlikdama namų ruošos darbus ir mano, kad niekas jai nepadeda ir nevertina to, ką ji daro. Gregas nieko prieš, kad namuose būtų šiokia tokia netvarka ir nesupranta, kodėl Beata nuolat įkyriai prašo padėti tvarkytis.

Kokios Beatos ir Grego svajonės slypi po jų konfliktu?

Ketvirtoji situacija.

Eimei atrodo, kad jos vyras pernelyg šykštus. Jai atrodo, kad jie uždirba gerokai daugiau nei reikia būtiniausioms reikmėms, todėl ji norėtų, kad jiedu dažniau pramogautų. Jonui atrodo, kad Eimė žiūri trumparegiškai ir nepraktiškai į tai, kaip leidžiami pinigai. Jam atrodo, kad geriau pinigus investuoti, o ne lengvabūdiškai švaistyti nerimtiems dalykams.

Kokios Eimės ir Jono svajonės slypi po jų konfliktu?

Dialogas – raktas iš aklavietės

Po to, kai pabandėte įžvelgti, kokios svajonės slepiasi po porų konfliktais, metas išmokti išeiti iš aklavietės. Štai planas, kuris padės jums tai padaryti.

  1. Kartu pasirinkite, kokį iš nuolatinių konfliktų norite aptarti ir pabandyti išspręsti.
  2. Atskirai išdėstykite savo poziciją. Surašykite, kaip jaučiatės, ko norite, ko jums reikia. Nekritikuokite savo sutuoktinio ir nekaltinkite jo(s) dėl problemos.
  3. Surašykite savo svajones. Kodėl ši problema jums tokia svarbi? Galbūt yra kažkas iš jūsų vaikystės ar praeities, kas verčia jus laikytis tokios tvirtos pozicijos šiuo klausimu? Kokia gilesnė šios problemos reikšmė jums?
  4. Dabar metas pasikalbėti vienam su kitu. Kiekvienas iš jūsų kalbėkite po penkiolika minučių apie tai, ką parašėte. Kai jūsų eilė kalbėti, nesistenkite išspręsti problemos. Netgi, jei įmanoma, nekalbėkite apie konfliktą. Kalbėkite tik apie savo jausmus, troškimus, svajones, kurie slypi už šio konflikto. Padėkite savo sutuoktiniui suprasti, kodėl ši situaciją, kurią sprendžiate, yra jums tokia svarbi, ir ką jums tai reiškia. Kalbėkite aiškiai, atvirai ir nuoširdžiai, neįžeidinėkite sutuoktinio.
  5. Kai jūsų eilė klausytis, nepertraukite, neteiskite ir negalvokite, kaip paprieštarauti sutuoktinio pozicijai. Klausykitės taip, kaip klausosi draugai. Juk jūsų sutuoktinis pasakoja jums vieną iš savo svajonių.
  6. Parodykite, jog suprantate ir palaikote sutuoktinio svajonę, net jei ji nesutampa su jūsiškėmis ir net jei netikite, kad ji įgyvendinama. Prisiminkite, kad svarbu yra palaikyti vienas kitą ir gerbti vienas kito norus ir svajones.
  7. Galiausiai, kai jau abu supratote, kaip ir kodėl konfliktas yra toks svarbus kiekvienam iš jūsų, pagalvokite, ar yra kažkas, ką galite padaryti, kad efektyviai išspręstumėte problemą? Kaip kiekvienas iš jūsų galite pakeisti savo elgesį, kad pagerintumėte situaciją? Ar galite būti lankstesni? Kaip galite suteikti palaikymą sutuoktinio svajonei, net jeigu ji gerokai skiriasi nuo jūsiškės? Jei įmanoma, suraskite kompromisą, kurį galite išbandyti ir pakeisti su laiku pagal poreikius. Gotmanas pateikia pavyzdį, kaip viena pora bandė išspręsti nuolatinę problemą dėl namų tvarkymo. Ji norėjo nepriekaištingai tvarkingų namų, o jis – atsipalaiduoti ir mėgautis netvarka. Šioje situacijoje konfliktas yra tarp abiejų sutuoktinių svajonių apie tai, ką jiems reiškia namų aplinka: jai – tai tvarka ir saugumas, o jam – laisvė būti savimi namuose. Kai abu pasikalbėjo ir išsiaiškino vienas kito svajones, paaiškėjo nediskutuotinos sritys: ji negali toleruoti neplautų indų bei nešvaraus vonios kambario, o jis negali pakęsti, kad privalo susitvarkyti popierius ir dokumentus, vos tik pabaigęs darbą. Ji gali pabandyti būti labiau tolerantiška netvarkai, tačiau ne purvui, o jis pasistengs, kad vonia ir virtuvė būtų tvarkinga, jei ji nepriekabiaus prie jo darbinės netvarkos. Galiausiai jie susitarė, kad išbandys tokį kompromisą: abu bus atsakingi palaikyti švarą ir tvarką vonioje bei virtuvėje; ji toleruos jo darbinę netvarką  visą savaitę, o jei galiausiai jis nesusitvarkys, ji sukraus visus popierius darbo kambaryje.

Parengta pagal: J. M. Gottman ir N. Silver „The Seven Principles for Making Marriage Work“.