bendruomene baneris tekstas


santuokos moterys 2015santuokos vyrai 20152015 metais, lietuvės moterys sukūrė daugiau mišrių santuokų (2338) nei lietuviai vyrai (920). Lietuvės moterys dažniausiai tuokėsi su ES piliečiais (53%), JAV ir Kanados piliečiais (15%), ir Europos šalių (ne-ES) piliečiais (10%).

Lietuviai vyrai dažniausiai vedė slaves (ruses, ukrainietes, baltaruses, 71%) ir ES pilietes (17%). Panašias tendencijas matėme ir 2014 metais.

Mišrių šeimų skyrybų statistika

2015m. viena iš dešimties Lietuvoje įregistruotų ištuokų buvo mišri. Lietuvės moterys įregistravo 577 ištuokas, tuo tarpu lietuviai vyrai – 292 ištuokas. Lietuvės moterys dažniausiai skyrėsi su slavais (50%), ES šalių piliečiais (43%) ir Europos šalių (ne-ES) piliečiais (10%).  Lietuviai vyrai dažniausiai skyrėsi su slavėmis (75%) ir ES šalių pilietėmis (11%).

 Ar tiesa, kad mišrių šeimų vis daugėja?

Iš viso kas šešta Lietuvoje sudaryta santuoka buvo mišri 2015 metais ir šis skaičius beveik nesikeičia nuo 2012 metų. Taigi teiginiui, jog mišrių santuokų vis
daugėja, nėra jokio statistinio pagrindo. 

Ar tiesa, kad mišrios šeimos išyra dažniau?

misriu seimu rizika 2004 2015misriu santuoku daznumas 2004 2015Vienas iš gajausių mitų apie mišrias yra tariamas tokių šeimų nepatvarumas. Dažnai yra motyvuojama kultūriniais, kalbiniais, religiniais skirtumais, kurie turėtų pasmerkti mišrią santuoką pražūčiai. Tačiau skaičiai kalba už save: mišrios santuokos išyra kur kas rečiau nei santuoka tarp dviejų lietuvių. 2015 metais iširo kas antra lietuviška santuoka (47%), tuo tarpu tik kas ketvirtą mišrią santuoką ištiko toks pats likimas (26%). Pastebimas ir lyčių skirtumas – lietuvio vyro sudaryta mišri santuoka 2015 metais iširo šiek tiek dažniau nei lietuvės moters sudaryta mišri santuoka (atitinkamai 32% ir 25%). Panaši tendencija yra pastebima visą pastarąjį dešimtmetį.

Ar tiesa, kad santuoka su užsieniečiu iš kultūriškai artimos aplinkos bus patvaresnė už santuoką, sudarytą su sutuoktiniu iš kultūriškai tolimos aplinkos?

skyrybu rizika pagal sutuoktinio kilmes sali moterys lietuvesskyrybu rizika pagal sutuoktinio kilmes sali vyrai lietuviaiKitas ne ką mažiau gajus mitas apie mišrias santuokas yra tai, kad jeigu sutuoktiniai yra kultūriškai artimi (pvz slavai, europiečiai), santuoka bus patvaresnė nei ta, sudaryta tarp dviejų kultūriškai tolimų sutuoktinių (azijiečiai, afrikiečiai). Tačiau statistika rodo, kad lietuvės moters ir slavo vyro santuoka yra nepatvariausia iš mišrių šeimų, viršija bendrą skyrybos rizikos rodiklį, ir beveik priartėja prie nacionalinio skyrybų rizikos rodiklio bei lenkia santuokas, sudarytas su azijiečiais bei afrikiečiais.

Lietuvių vyrų skyrybų statistiniai duomenys atskleidžia panašius rezultatus. Santuokos su azijietėmis bei afrikietėmis yra šiek tiek patvaresnės nei santuokos su slavėmis. Santuokos su slavėmis sutampa tiek su bendru skyrybų rizikos rodikliu, tiek su nacionaliniu skyrybų rizikos rodikliu. Tačiau dėmesį patraukia itin didelė skyrybų rizika su JAV pilietėmis, kuri ženkliai, tačiau laikinai, padidėjo po Lietuvos piliečiams suteikto bevizio režimo su JAV 2008 metais. Galima teigti, kad dėl praktinių sumetimų (sutuoktinio judėjimo laisvės išlaikymo) atidėtos skyrybos buvo realizuotos 2010-2013 metais, įsigalėjus paprastesniems laisvo judėjimo įstatymams tarp Lietuvos ir JAV.

2013 mišrių šeimų statistiką rasite čia.

Parengta pagal stat.gov.lt