bendruomene baneris tekstas

gimimo reg 620x329
 
 
Nuo 2017 sausio 1 dienos pasikeitė tvarka dėl vaiko gimimo registravimo ir asmens civilinės būklės liudijimų išdavimo. Dabar vaiko gimimas registruojamas pagal civilinės metrikacijos įstaigai pateiktus sveikatos priežiūros įstaigų dokumentus.Tėvai turi pateikti prašymą dėl vaiko gimimo įregistravimo ir vardo bei pavardės suteikimo. Tai jie gali atlikti elektroniniu būdu, prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų portalo, bet išliko ir galimybė suteikti vaikui vardą atvykus į civilinės metrikacijos įstaigą asmeniškai. Nuo minėtos datos taip pat nebelieka gimimo, santuokos, mirties liudijimų.
 
„Mišri šeima“ kreipėsi į Lietuvos Respublikos Teisingumo ministeriją prašydama pakomentuoti, kaip ši tvarka įtakos užsienyje gimusių vaikų įtraukimą į apskaitą. Be to domėjomės, ar emigrantai gali užregistruoti vaiko gimimą pasinaudoję elektoriniais valdžios vartais ir taip išvengti kelionės į Lietuvos Respublikos ambasadas jų gyvenamose užsienio šalyse. Užsienyje gyvenančioms mišrioms šeimoms ir emigrantams nemažai kilo klausimų ir apie pasikeitusią liudijimų išdavimo praktiką, todėl paprašėme ir plačiau paaiškinti pasikeitimus dėl gimimo, santuokos liudijimų išdavimo.
 
Teisinių institucijų departamento direktorė Jolita Sinkevičiūtė organizaciją „Mišri šeima“ informavo, kad teisinis reguliavimas, susijęs su užsienio valstybėje įregistuortų civilinės būklės aktų įtraukimu į apskaitą iš esmės nepasikeitė. Ne vienai šeimai aktualu sužinoti, ar užsienio valstybėje įregistruotus civilinės būklės aktus bus galima įtraukti į apskaitą tik elektroninėmis priemonėmis, pavyzdžiui Elektroniniais valdžios vartais. J. Sinkevičiūtė pažymėjo, kad šis būdas ne visada gali būti tinkamas. Jei civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams kils abejonių dėl elektroninėmis priemonėmis pateiktų dokumentų autentiškumo, jie turi teisę prašyti pareiškėjų pateikti dokumentų originalus ir tokiu atveju nebus išvengta vykimo į ambasadą ar konsulatą.
 
Teisinių institucijų departamento direktorė J. Sinkevičiūtė taip pat priminė, kad įtraukiant į apskaitą užsienyje įregistruotus civilinės būklės pakeitimus būtina pateikti atitinkamus kompetetingų užsienio valstybių institucijų išduotų dokumentų originalus arba patvirtintas jų kopijas. Šie dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą ir legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille).
 
Komentuodama asmens civilinės būklės liudijimų išdavimo tvarkos pakeitimus, J. Sinkevičiūtė informavo, kad vietoj jų nuo 2017 metų sausio 1 dienos asmens pageidavimu, išduodami civilinės būklės akto įrašą liudijantys išrašai. Juos galima gauti iš karto po civilinės būklės pakeitimo įregistravimo arba bet kada po to. Išrašus gali išdavinėti Lietuvos Respublikoje veikiančios civilinės metrikacijos įstaigos, Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, valstybės įmonė „Registrų centras“. Gimimo ar mirties išrašo išdavimas pirmą kartą nekainuoja.
 
Iki 2017 metų sausio 1 dienos išduoti liudijimai nenustoja galioti. Nuo šios datos įsigalioję civilinė būklės aktų registravimo srities teisės aktai nenumato jokių naujovių, kurios būtų skirtos tik užsienyje gyvenantiems Lietuvos Respublikos piliečiams.