Klausimai, susiję su gyvenimu Jungtinėje Karalystėje

Šioje skiltyje rasite svarbios informacijos Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančioms mišrioms šeimoms: leidimus gyventi JK, santuokos, sudarytos JK, bei JK gimusio vaiko įtraukimą į apskaitą Lietuvoje, JK pilietybės suteikimas LR piliečių vaikams.

Taip pat norėtumėme atkreipti jūsų dėmesį, kad skiltyje ES/EEE teisė nurodyta informacija galioja visoms ES/EEE šalims, įskaitant ir JK, taigi nepamirškite užsukti ir ten.

bendruomene baneris tekstas

EEA FP 620x329Europos ekonominės erdvės (toliau EEE) piliečių sutuoktiniai (-ės), vaikai ir priklausomi šeimos nariai, kurie nėra EEE piliečiai, prieš atvykdami į Jungtinę Karalystę (toliau JK) turi gauti EEE piliečio šeimos nario leidimą (angl. „EEA Family Permit“) įvažiuoti į JK. Išimtis taikoma tik tiems ne EEE piliečiams (-ėms), kurie (-ios) jau turi leidimą gyventi vienoje iš EEE šalių, išduotą pagal  Žmogaus teisių akto 8 straipsnį.

Šiame straipsnyje jūs rasite atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie šiuos leidimus, taip pat bus išsklaidyti kai kurie su jais susiję mitai.

pilietybe nelegalams 300x2002014 metų vasarą Jungtinės Karalystės (toliau JK) 2011.05-2015.05 metų JK parlamento kadencijos vidaus reikalų ministrė Teresa Mei (angl. Theresa May) gavo vyriausybinės audito komisijos (angl. government watchdog) ataskaitą, kurioje pabrėžiama, kad iki šiol buvo labai atmestinai tikrinamos JK pilietybės prašančių asmenų charakteristikos. Kritikuota, kad perdėtai buvo pasitikima tiesiog asmens parašu po gero elgesio deklaracija. 2014 metų gruodžio 11 dieną įsigaliojo sugriežtinti „gero charakterio“ kriterijai.

Pasak vyriausybinės audito komisijos, darbuotojai, atsakingi už paraiškų pilietybei gauti peržiūrą, labai paviršutiniškai tikrindavo pareiškėjų kriminalinę praeitį. Ši patikra apsiribodavo užklausa JK policijos departamentui apie asmenį, tačiau jokie patikrinimai nebūdavo atliekiami jo pilietybės šalyje. Pasitaikė atvejų, kai pilietybė buvo suteikta asmenims, nuteistiems už smurtinius nusikaltimus savo pilietybės šalyje.

 jk rinkimai 300x200Gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje (toliau JK) ne paslaptis, kad artėja parlamento rinkimai šioje šalyje. Jie įvyks gegužės 7 dieną. Nors ES piliečiai, net ir turintys nuolatinio gyventojo JK statusą, balsuoti šiuose rinkimuose negali, tačiau greičiausiai domisi partijų programomis ir laukia rinkimų rezultatų. Kodėl? Ogi todėl, kad per šią rinkiminę kampaniją imigracijos tema buvo aptarinėjama kaip niekada anksčiau. Kai kurios partijos kaltino imigrantus dėl didžiosios dalies valstybės problemų, o kitos pripažino, kad imigrantai savo mokesčiais darė ženklų įnašą į šalies biudžetą.

mccarthy byla 300x200Iki šiol Europos Sąjungos (toliau ES) piliečių šeimos nariai, ne ES piliečiai, turintys leidimą gyventi vienoje iš ES valstybių, norėdami keliauti į Jungtinę Karalystę (toliau JK) turėdavo gauti leidimą, vadinamą Family Permit. Leidimo išdavimo procedūra neretai užtrukdavo net iki keleto mėnesių, o JK imigracijos tarnybos savavališkai reikalaudavo  įvykdyti daugiau sąlygų, nei yra būtina pagal ES teisę. 2014 metų gruodžio 18 dieną Šonas Makartis (angl. Sean McCarthy) laimėjo bylą prieš JK imigracijos tarnybą Europos Teisingumo Teisme (toliau ETT), pastarojo išaiškinimu, JK bus nebeleista reikalauti įvažiavimo leidimų iš ES piliečių šeimos narių, gyvenančių ES.

JK santuoka 300x200Po to, kai 2008 metais kamerūnietis Blaisas Bahetenas Metockas (angl. Blaise Baheten Metock) laimėjo bylą prieš Airijos Respubliką (daugiau skaitykite čia), Jungtinė Karalystė (toliau JK), kaip ir kitos Europos Sąjungos (toliau ES) valstybės nebeturėjo teisės sudaryti kliūčių ES piliečiams tuoktis su užsieniečiais iš ne ES šalių. Keletą metų šios poros džiaugėsi lygiomis santuokos sudarymo sąlygomis su britais. Deja, nuo šių metų kovo 1-osios įsigaliojo nauja, sugriežtinta tvarka santuokų registravimui tarp ES piliečių ir ne ES piliečių.