bendruomene baneris tekstas

orfi santuoka 620x329Apie orfi santuoką, dar vadinamą urfi, misyar ar pan., yra girdėję visi, kuriems teko planuoti santuoką vienoje iš musulmoniškų šalių. Orfi santuoka šiuo metu labiausiai yra paplitusi Egipte, bet vis populiarėjanti ir kitose musulmoniškose šalyse, pavyzdžiui Pakistane, Kuveite, Saudo Arabijoje. Apie tokio tipo santuoką sklando daugybė mitų, gąsdinimų ir net ypač baisių istorijų. Pirmą kartą susidūrusiems su tokia santuoka ji gali pasirodyti teisiškai legali ir priimtina santuokos forma, tačiau kaip apsisaugoti, kad tai vėliau netaptų dideliu nusivylimu, ar net teisinėmis problemomis?

vaiku_negrazinimas_620x329.jpg

 

Pagal tarptautinio vaikų grobimo, vykdomo vieno iš tėvų, statistiką, nuo 15% iki 35% vaikų nėra grąžinami į jų gyvenamąją vietą, tiek atvejais, kai vaikas yra išvežtas į vieną iš Hagos konvencijos šalių, tiek už jos ribų. Teisininkė G.Mikutytė atsako į klausimą, kokios gali būti šios statistikos priežastys.

Teisininkės Giedrės Mikutytės komentaras:

Atsakant į klausimą, kodėl įvežus/išvežus pagrobtą vaiką į šalį, prisijungusią prie 1980 m. Hagos konvencijos „Dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų“, jis negrąžinamas, reikia pažymėti keletą aspektų.

Pirmiausia, ši Hagos konvencija netaikoma, jei ES valstybės narės jurisdikcijai priklauso vaiko grobimo atvejis, o šie atvejai yra nurodyti 2003 m. lapkričio 27 d. Europos Tarybos reglamente (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo bei vykdymo (sutrumpintai vadinamas Reglamentu Briuselis IIa arba Briuselis IIbis, atsakyme bus vartojamas sutrumpinimas Reglamentas) 10 straipsnyje:

SOLVIT 300x200Kas yra SOLVIT?

SOLVIT yra Europos Sąjungos (toliau ES) piliečio teises atstovaujanti bei tarpininkavimo keliu skundus padedanti spręsti tarnyba. Jos veikimą užtikrina ES šalių, Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos nacionalinės administravimo institucijos.

Kada SOLVIT gali padėti?

SOLVIT gali jums padėti, jeigu:

  • kitos ES šalies viešosios valdžios institucijos pažeidė ES jums užtikrinamas piliečio arba įmonės teises ir
  • jūs (dar) nesikreipėte į teismą (išimtis: SOLVIT gali padėti, jei skundas teismui pateiktas administracine tvarka).

metock 300x200Iki pat 2008 metų nelegaliai Europos Sąjungos (toliau - ES) valstybėse gyvenantys atvykėliai iš ne ES šalių rizikavo būti deportuoti iš šalies net susituokę su ES piliečiais, susilaukę su jais vaikų. Migracijos departamento darbuotojai bei policija neretai pasirodydavo vestuvių dieną ir sulaikydavo nelegalų imigrantą prieš pat santuokos ceremoniją. Neretai poroms taip ir nebūdavo lemta dar kartą pasimatyti iki pat deportacijos.

Viskas pasikeitė po to, kai 2008 metais Airijos Respublika pralaimėjo bylą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (toliau – ESTT) kamerūniečiui Blaise Baheten Metock (Bleizas Bachetenas Metokas).

SURINDER SIGH 300x200Griežti Europos Sąjungos (toliau — ES) šalių imigracijos įstatymai stumia į neviltį savo piliečius, kurie nori atsivežti savo partnerius ir šeimos narius, ne ES piliečius, į savo šalį. Aukšti kriterijai ne kiekvienai porai įveikiami. Jie, gyvendami savo šalyje negali naudotis lanksčia ES laisvo judėjimo teise, kuri labai palengvina šeimų susijungimą. Laimei, dėl Surinder Singh bylos piliečiams atsirado galimybė pasinaudoti ne nacionaliniais, o ES imigracijos įstatymais.

Kas toks yra Surinder Singh?

Surinder Singh yra Indijos pilietis, kuris su savo brite žmona gyveno ir dirbo Vokietijoje kelerius metus. Vėliau jie nusprendė persikelti gyventi į Didžiąją Britaniją. Tenai jų santuoka iširo ir jie oficialiai išsiskyrė, o vietinis imigracijos departamentas (Home Office) nusprendė, kad jis turi palikti šalį ir grįžti į Indiją.